Strona główna / Warszawskie Ulice / ŻELAZNEJ BRAMY PLAC / Widok ogólny
Plac Żelaznej Bramy - "plac ten rozciąga się od Koszar Mirowskich do Ogrodu Saskiego. Z ogrodu Saskiego do dziś dnia prowadzi na plac targowy, żelazna brama, która nadała nazwę tej miejscowości. Plac ten, o dość nieregularnych formach, zamyka się między ulicami: Zimną, Przechodnią, Ptasią, Żabią, Graniczną, Gnojną i Skórzaną. Zabudowany dookoła wielkiemi kamienicami. Na samym placu odbywa się targ największy w mieście..., za czasów Augusta II była pierwsza kawiarnia, założona przez jednego z pomiędzy sług Augusta II" (Przewodnik po Warszawie 1893)
 

Niezbyt lubiany typ malowanej pocztówki. Jednak skłoniłem się ku umieszczeniu jej na stronie ponieważ bardzo dokładnie pokazuje położenie Pałacu Lubomirskich i innch charakterystycznych budowli tego placu.

Opinie: + Dodaj 

•  obrócenie Pałacu
  Dla uściślenia informacji o obrócenia Pałacu: Pałac został obrócony o prawie 90 stopni. I nie w komplecie (niestety) - tylnia część została zburzona. Pierwotnie miał on wewnętrzny dziedziniec (co jest do sprawdzenia np. na www.warszawa1939.pl). Byłem tego naocznym świadkiem. Jako małoletnie pacholę z kolegami - zbieraliśmy m.i. guziki od mundurów - a tam właśnie miała siedzibę komenda garnizonu. Żołnierze z honorowej warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza startowali z Pałacu.
  Jarek-Powśle, 2013-05-22 12:20
 
•  Pałac Lubomirskich, KI
•  Ech ten pałac lubomirskich, Szczecin
•  Dzisiejszy Plac, ambush
  
 
Autor informuje, że w rubryce Opinie znajdują się uwagi i spostrzeżenia nadesłane przez internautów odwiedzających stronę. Za ich treść autor nie ponosi odpowiedzialności.